piątek, 2 sierpnia 2013

Jak dobrać welon do sukni ślubnej?

Welon jest bardzo ważnym dodatkiem każdej Panny Młodej. Wg tradycji welon miał chronić niewiastę, zakrywał jej twarz tak aby przyszły mąż nie mógł zobaczyć lica swojej oblubienicy, aż do momentu pocałunku pieczętującego zawarcie małżeństwa.Tylko Panna Młoda mogła założyć welon. W dniu wesela równo o północy druhny zdejmowały go, a starsze kobiety, zamężne zakładały świeżo upieczonej mężatce czepiec ślubny symbolizujący przejście ze stanu panieńskiego w zamężny. Przedtem Pni Młodej ścinano włosy. Cały obrzęd nosił nazwę "oczepiny". Oczepinom towarzyszyła cała masa innych zwyczajów.  Dzisiaj już pamiętają o nich tylko nasze babcie a welon staje się tylko wpisującym się w tradycje dodatkiem do sukni ślubnej, który czasem zastępuje się inną ozdobą.

Jak dobrać odpowiednią długość welonu?
Welon należy dobrać do fasonu sukni, postury Panny Młodej i fryzury jaką sobie wybrała a nie na odwrót.  Pamiętajmy, że jeśli na sukni znajduje się dużo zdobień, marszczeń czy falban welon powinien
być prosty. Niskie i szczupłe Panie powinny wybrać krótsze lub półdługie welony, które dodatkowo nie skrócą jej sylwetki. Tęższe kobiety powinny wybrać długi prosty welon, który optycznie wyszczupli i nie doda kilogramów. Jeśli mamy figurę "gruszki" czyli krągłe biodra staramy się dopasować długość naszego welonu aby nie kończyła się właśnie na nich bo to dodatkowo je powiększy. To samo dotyczy Pań, które mają figurę typu "papryki" i mają szersze ramiona. W tym przypadku welon również nie może kończyć się na ich długości gdyż uzyskamy podobny efekt. Wysoka i bardzo szczupła Pani Młoda nie powinna ubierać długiego prostego welonu gdyż to doda jej centymetrów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz